Flappy Bird, Vietnam kökenli dong nguyen tarafından geliştirilen, 24 Mayıs 2013 tarihinde sadece mobil cihazlar için yapılan beceri oyunudur. Kuşu, oyunda bulunan boruların arasından geçirmek oyunun tek amacıdır. Boruya çarptığımızda kuş ölür ve oyun yeniden başlar.

küçücük çocuğun parayı kırdığı oyundur, elin bebesi neler yapıyor sen anca cs oyna tarzı söylemleri ailelerimizden duymamıza yaramış olanda yapımdır..
Flappy Bird aslında çok basit bir görüntüye ve oyun içeriğine sahip olan, fakat oynayan kişiyi kendine bağlayan trajikomik bir oyundur. Trajikomik olmasının nedeni, oynamaya başlayan herkesin “Bu kuşumu uçurucaz sadece?” diyerek küçümsemesi ardından o kuşun uçamamasıyla sonuçlanmasıdır.
Flappy Bird 24 Mayıs 2013 yılında mobil cihazlar için üretilmiş bir oyundu. Ancak oyun asıl patlamasını 2014 yılında yaptı. Çok basit bir ekran görüntüsüne (içerik açısından çok çok zengin olan oyunların aksine) sahip olmasına rağmen Amerika ve Çin gibi ülkelerde bir anda “En çok Bedava indirilen Oyunlar” listesine girerek oyun geliştiricileri şaşırtmayı başardı.
Ardından oyun, google play ve apple store ’dan kaldırılması ile gündeme geldi. Oyunun kurucusu ve geliştiricisi Viatnam kökenli Dong Nguyen’in isteği üzerine 9 Şubat 2014’de oyun kaldırıldı. Nguyen’in oyunu kaldırmadan bir gün önce Twitter hesabından paylaşmış olduğu sözler, aslında oyunun insanların boş vakitlerini değerlendirmesi, eğlenmesi amacından sapıp sinirlerinin bozulmasına sebep olduğunu düşünmesinin ardından bu kararı aldığını açıklıyordu.
“Sorry Flappy Bird users, 22 hours from now, Flappy Bird will be taken down. I can’t take this anymore. (Üzgünüm Flappy Bird oynayanları, Artık buna katlanamadığım için 22 saat sonra oyunu kaldıracağım).”
Bunun sonucunda birçok oyuncuya ulaşan oyun yazılımlardan kaldırıldı. Ama bu defa bu oyunun bulunduğu akıllı telefonların değeri arttı ve bu telefonları satmak için iyi bir fırsat pazarı yaratıldı.
Peki bu oyun nasıl oynanıyordu? (Hala telefonumda mevcut olduğu için anlatması kolay olacak. Oyundaki bulunan kuşu yeşil borulara çarpmadan ilerlemesini sağlamak. İlerlediğinizde level atlamıyorsunuz, sadece geçtiğiniz boru sayısı sizin skorunuz oluyor. Dikkat etmeniz gereken tek nokta kuşun çeşitli boyutlara sahip olan borulara çarpmamasını sağlamak. Bunun için iyi bir el becerisine ve dikkate sahip olmanız gerekiyor.
Oyunda değişen iki şey var. Birincisi, kuşun rengi ikincisi de oyundaki gece-gündüz kavramı. Kuşu borulara çarptığınızda ve yeniden oynamak istediğinizde eğer bir önceki oyunda gün, gündüz ise bir sonraki oyunda geceye dönebiliyor ve kuşun rengi değişebiliyor. Ya da ara ara değişen bir şey olmuyor.
Bu kadar basit bir görev ama bir o kadar zor. İnsanın sinir sistemini alt üst edebiliyor. Üstelik oyunu oynamak için herhangi bir internet bağlantısına ihtiyacınız yok.
Belki de Nguyen servetine servet katabilirdi bu oyunla ama insanların bu denli hırs yapmaları ve oyunun bu kadar popüler olması onu korkutmuş olmalı. Belki de Nintendo firması tarafından açılacak davalardan korktu. Ne diyelim Güvercin Uçuverdi.