Bu hafta Football Manager anılarım depreşti ve bir heyecanla oyuna girdim. Turkgamer kullanıcıları için bir şeyler yapmayı düşünürken, oyunda en çok ihtiyacımız olan şey aklıma geldi, “Genç yetenekler”; bir başka deyişle “wonderkid” oyuncular. Oyunda bir çok wonderkid var, bunları internetten araştırıp bulabilirsiniz ama ben; pozisyonuna göre, fiyat ve performans olarak en yüksek verimi alacağınız oyuncuları derlemek istedim.
Muhteşem genç yıldızlar, oyunun başında direkt katkı verecek oyuncular değillerdir. İstisnalar yok mu ? tabiki var. Örnek olarak Paul Pogba muhteşem bir orta saha, fakat alabilmek için çok büyük bütçelere sahip olmamız gerekiyor. Amacımız, uygun fiyatlı genç yetenek alarak, hem futbol anlamında iyi bir şeyler yapmak; hem de ileride yüksek fiyatlara oyuncumuzu satarak kendimize bütçe sağlamak. Mali konular FM 15’de çok önemli, oyunun incelemesinde belirtmiştim.

Oyuncuları yazmadan önce dipnot olarak belirtmekte fayda var, oyuncuları oyununuzda görmek istiyorsanız, database mutlaka büyük (large) olmalıdır. Aksi taktirde, bazı oyuncuları oyununuzda göremezsiniz.
Kalecilerle başlayalım; Celta Vigo’nun alt yapısında oynayan “Ruben Blanco” 1 milyon sterlin civarına alabileceğimiz en uygun fiyatlı kalecimiz. Evet fiyatı çok uygun değil, maalesef kaleci konusunda genç yetenekler bir hayli pahalı. Kaleciler arasında en uygun olarak Ruben Blanco diyebiliriz. Alternatifi Dinamo Kiev’den “Maxym Koval”. Biraz pahalıda olsa, oyunun başında verdiğiniz ücreti daha sonra satarak katlayabilirsiniz.
Gelelim defans oyuncularına. Defansın sağında ve solunda çok fazla alternatifimiz maalesef yok. Sporting Lizbon’da oynayan “Jonathan Silva” defansın solundaki tek adamımız. Defansın sağına ise Sassuolo’da oynayan “Sime Vrsaljko”yu önerebilirim. Defansın ortasında inanılmaz uygun fiyata alabileceğimiz “Jesus Vellejo” var. Jesus Vellejo Zaragoza’da oynuyor. Onu almak biraz zor olabilir zira büyük takımlar da isteyebiliyor. Oyuncuyu almak tamamen sizin oyundaki yeteneğinize kalmış. Defansın merkezindeki alternatifimiz “Eder Alvarez Balanta”. Bir ara Galatasaray’ın da gündeminde olan bir isim olan Balanta’nın çok uygun bir fiyatı yok, ama kesinlikle takımda olması gereken bir isim. Bütçenize göre söylediğim iki isimden birisini tercih edebilirsiniz. Defansın önünde, yani ön libero mevkisinde tek isim önereceğim; Barcelona alt yapısından “Wilfrid Kaptoum”. Bakmayın Barcelona dediğime, bedavaya alabiliyorsunuz ve gerçekten muhteşem bir oyuncu.
Ortasaha ile devam edelim. Merkezde yine tek isim önereceğim “Estudiantes den Gaston Gil Romero”. Bu oyuncu iyi bir antrenman programıyla çok iyi hale gelebiliyor. Orta sahanın sağına düşük fiyatı sebebiyle Pachuca takımından “Hirving Lozano”yu öneriyorum. Sola önereceğim ise fiyatını görünce yüzünüzü güldürecek bir isim; Neman Grodno takımından “Pavel Savitskly”. Forvet arkası pozisyonunda ise -atak orta saha veya 10 numara- 2 isim önereceğim. Ara transferde Avrupa transfer piyasasını takip edenler bilir, “Martin Odegaard” Real Madrid’e transfer oldu. Eğer oyununuzu son güncel yama ile oynamıyor iseniz, uygun bir fiyata transfer edebilirsiniz. Alternatifi ise “Humam Tariq”. Transfer bütçesi kısıtlı olanlar için Tariq biçilmez bir kaftan.
Forvetlerde ise iki alternatifimiz var. Biri bedavaya alabileceğimiz Kızılyıldız yani Red Star’dan “Luka Jovic”. Diğer oyuncumuz biraz tuzlu ancak bütçeniz var ise kesinlikle tercih etmeniz gereken bir isim “Newell dan Ezequiel Ponce”. Ponce hakkında bir detay vermek gerekir: Oyuncuyu oyunun başında satın almak isterseniz, kiralık durumundan dolayı oyuncu 2015 Haziran ayında takımımıza katılıyor olacak.
Hepinize iyi transferler dilerim.
bahadır onur bozkurt - 13 şubat 2015
turkgamer
fenomen menejerlik oyunu football manager 'ın 2015 versiyonu. piyasaya çıktığı yıl türkiye'de 80 tl'den satışa sunulmuştur.
oyunun istediği sistem gereksinimleri şu şekildedir:
işletim sistemi: windows xp, 7 ve 8işlemci: ıntel pentium 4, ıntel core, amd athlon xp: 1.6ghz+ v/7/8: 2.2ghz+hafıza: 1 gb ramekran kartı: nvidia geforce fx 5900 ultra, atı radeon 9800, ıntel gma x3100 – 128mb vramdirectx: versiyon 9.0chard disk: 3 gb boş alan
oyunun çıktığı yıl yazılmış bir inceleme yazısı:
Belki biraz standart olacak ama benim gibi ilk çıkan serilerden itibaren menajerlik oyunlarını oynuyorsanız mutlaka söylemişsinizdir: “Uykusuz gecelere hazırlıklı olun”. Hâlâ kendime sorarım, “Neden bu oyuna 1 senede ortalama 200 saat ayırırım ?” diye. Cevabını henüz bulamadım.Yeni başlayacak oyuncular için Football Manager alışılması ve oynanması zor bir oyundur. 2006’da ilk çıktığı zaman bu oyunu oynamaya başladığımda, oyun içerisinde neredeyse hiç bir başarım yoktu. Fakat nedensiz bir şekilde oynamaya devam ediyordum. Bu oyunun farklı bir çekiciliği olduğunu sonraki yıllarda fark etmiştim.
Oyunun zor olmasının en büyük sebepleri detaylar, oyuncularla birebir iletişim, antrenmanlar, taktikler, takım konuşmaları ve yönetim. Bu saydığım detayların da içerisinde yine detaylar mevcut. Yeni başlayacak olan oyuncuların, biraz sabırdan sonra, oyundan oldukça zevk alacaklarını garanti edebilirim.
Football Manager 2015 oyununda yine bir takım yeniliklerle karşılaşıyoruz. Bu yeniliklerden ilki, standart olarak her sene değişen tema ve arayüz. Sports İnteractive bu sene radikal bir karar alarak CM’nin ilk serisinden aşina olduğumuz gibi, menüleri biraz daha kısaltıp ekranın soluna yerleştirmişler. Oyunun müdavimleri biraz zorluk çekecek olsa da, kısa sürede alışılıyor olması ve kolay kullanımı oyunun ilerleyişini hızlandırmış. Geçtiğimiz senelerde menajer oluştururken özellik puanlarımız standart olarak veriliyordu. Ancak bu sene “Tracksuit Manager” adı altında değişiklik yapılmış ve yerinde bir karar olmuş diyebiliriz. Konuya açıklık getirecek olursak İsmail Kartal gibi eşofman giyen ve oyuncularla birebir ilgilenen bir menajer mi yoksa Fatih Terim gibi taktiksel ve motivasyona dayalı bir menajer mi olacağımıza artık biz karar verebiliyoruz.
Daha önceki serilerde oyuncularla konuşma yaparak onlara belli vaatler veriliyordu. Bu vaatlerin uzun veya kısa vadede gerçekleştirilmesi bize kalıyordu. Bu seneki oyunda ise bu vaatlerle ilgili bir bölüm bulunmakta. Bu bölümden, verdiğimiz vaatlerin takibini sağlayarak durumunu öğrenebiliyoruz.

si games , her sene olduğu gibi, bu sene de maç motorunun üzerinde bir takım geliştirmeler yapmış. Bu seneki en büyük değişiklik ise, gerçek kişileri kullanarak ekledikleri animasyonlar. Oyuna gerçeklik katmak adına, gerçek kişilerin kullanılarak yapıldığı bu animasyonlara rağmen SI Games’in maç motoru hakkında hala alması gereken çok fazla yol var. Ekstra olarak statlardaki grafikler çoğaltılmış,hava şartları gerçekçiliğe yakın yapılmaya çalışılmış. Oyuna bir çok stat birebir şekilde entegre edilmeye çalışılmış ve bu konuda da oldukça başarılı olmuşlar.
Oyunda belki de en zevkli geçen kısım olan transfer sezonu konusunda da kısmı değişiklikler yapılmış. Bu değişikliklerden en önemlisi ise, yönettiğiniz kulüp dünyaya ne kadar açılmış ve dünyada kurduğu ağlar ne kadar gelişmiş ise sizin de araştıracağınız, araştırma ekibinizi yönlendireceğiniz bölgeler o kadar çok oluyor.
Bu senenin en iyi aktarılan özelliği ise kulüp mali durumu. Peki bu nedir diye soracak olursanız, gerçek hayatta haberlerini okuduğumuz kulüpler finansal fair play durumunu ayarlayamadığınız zaman, Avrupa kupalarına katılamıyorsunuz. Bulunduğunuz kulübü şampiyon yapsanız dahi, mali olarak kulübü iyi yönetemediğiniz zaman Avrupa kupalarına maalesef gidemiyorsunuz. Bu durumdan kurtulmak için, transfer yaparken çok daha dikkatli davranmalı ve oyuncular ile sözleşme yaparken pazarlığı arttırmalısınız. Pazarlık demişken, kariyeriniz sırasında menajer olarak başka bir takıma transfer olmadan önce transfer olacağınız takımın başkanı sizinlegörüşme yapıyor. Bu görüşmede size geçmişe yönelik veya takımla alakalı sorular soruyor; bu sorulara vereceğiniz cevaba göre de size teklif yapıyor ya da başka menajer aramaya başlıyor.
Oyunda grafiksel olarak yerinde değişiklikler olmuş. Ses anlamında da oyuncuların zaten hiçbir beklentisi yok. Yapımcı firma da bu nedenle ses konusunun üzerine gitmiyor . Gelen bu yeni özellikler ve ekstra detaylar gözünüzü korkutmasın. Bunları avantaja veya dezavantaja çevirmek tamamen sizin elinizde. SI Games maç motorunu bir türlü istenilen seviyeye getiremiyor olsa da, şu an piyasadaki menajerlik oyunlarının arasında en iyisi yine Football Manager.
iyi yönler:
- Grafiksel olarak daha doyurucu olması

- Oldukça uygun fiyata satılması- Yeni eklenen mali fair play özelliği

KÖTÜ YÖNLER:
- Maç motorunun bir türlü stabilize hale getirilememesi
- Oyuncularla abartılı şekilde fazla iletişimde olmak zorunda kalmak
bahadır onur bozkurt - 2 aralık 2014
turkgamer