Firmalar, bir araya girerek merkezi işletim sistemi (ctos ) adında bir sistem kurarlar. Bu sistem, bütün her şeyin tek bir yerden yönetilmesini sağlar. Aiden Pearce bu sisteme sızarak, profiler ismindeki cihaz ile şehirdeki her şeyi kontrol etmeye başlar. Amacı, geçmişte ölen yeğeninin intikamını almaktır.
watch dogs 2 ’nin çıkmasına aylar kala bir Watch Dogs 1(artık 1 oldu)’e göz atalım istedim.
Watch Dogs; aiden pearce ’dır, Chicago’dur; GTA değildir. Neden böyle diyorum? Youtube’da sürekli GTA vs. Watch Dogs diye videolar görüyorum. Öncelikle Watch Dogs, GTA’dan daha basit bir oyun. Basit derken zorluğu kastetmiyorum; karmaşıklık olarak söylüyorum. GTA çok güzel bir oyun fakat çok karmaşık bir oyun. Seriye eklenen her yeni oyunda daha da karmaşıklaşmaya devam ediyor. Birden çok ana görev var, en son GTA V’de birden fazla karakter kontrolü eklemişler, vs…Watch Dogs’da ise tek bir görev var; Aiden’ın yeğenini öldüren kişileri bulmak (ve ailesini korumak). Aslında oynanışı bile GTA’ya benzemiyor. Tek benzer yanı araba çalma olayı. (İkisi de mükemmel oyunlar asla karşılaştırma yapmıyorum.)
Watch Dogs aslında çok da “Ubisoft” bir oyun. Kemik yapıya baktığınızda, aslında bir nevi Assassin’s Creed. Assassin’in bileğinden bıçağı alın, yerine eline akıllı bir telefon verin; günümüzde geçsin, ulaşım araba ile olsun ve duvarlara tırmanma olmasın işte Watch Dogs. Yine Assassin’s Creed serisi gibi bir ana hikaye ve yan görevler. Aiden Pearce bir hacker ve bu yolla işlerini hallediyor. Tabii bu oyunda “Hack” amaç değil araç. Şunu da itiraf etmeliyim ki bence Ubisoft en iyi mekan çizen oyun firması. Oynadığım oyunlar içerisinde en iyi mekan grafikleri hep Ubisoft’daydı; en gerçekçi olanları. Hatta açıkçası bana ilk Assassin’s Creed oynatan da bu mekan grafikleri oldu. ubisoft şehir çizmekte gerçekten çok başarılı. assassin’s creed unity ,
benim hayatımda oynadığım en iyi grafikli oyunlardan birisiydi. Hele Eyfel sahnesi beni benden aldı. Watch Dogs’da da Ubisoft bunu devam ettiriyor. Chicago gerçekten çok başarılı çizilmiş.
Watch Dogs 2 ile birincisinin hikaye olarak alakası yok gibi duruyor. Ama yine de ikincisi çıkmadan -ki kasımda çıkacak- birincisini oynamanızı tavsiye ederim.
serenay ağın - 24 temmuz 2016
turkgamer